Vyhledávání
      

Brslen širokolistý ( Euonymus latifolius)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 5.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
stín, vlhko, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Brslen širokolistý je opadavý, až 5m vysoký keř nebo menší stromek s dlouhými, popelavě zbarvenými nakonec jemně popraskanými větvemi. Větévky jsou lehce zploštělé, zpočátku olivově zelené, s jemnými korkovými bradavicemi. Vrcholové i postranní pupeny jsou nápadně zvětšené, protáhle vřetenovité. Šupiny pupenů mají blanitý světlý okraj. Listy jsou veliké, až 14cm dlouhé a 6cm široké, podlouhle elipčité až opakvejčité, na bázi klínovitě zúžené, dopředu s krátkou špičkou protažené, na okraji velmi jemně pilovité, lysé, na lícní straně sytě zelené, rub je světle zelený. Květy jsou na tenkých stopkách, v úžlabních, až 15cm dlouhých vidlanech. Okrouhlých kališních lístků je pět, vzácněji čtyři. Korunní plátky jsou také okrouhlé, asi 2,5mm dlouhé, světle zelenohnědé. Tobolka je většinou 4 -5hranná, až 1,5cm dlouhá a asi 2cm v průměru, karmínově až purpurově červená. Semena jsou bělavá, asi 7mm dlouhá, úplně do oranžově zbarveného míšku zabalená. Rostlina kvete v květnu a červnu.

Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Výskyt:
Brslen širokolistý roste ve světlých listnatých a smíšených lesích, v úžlabinách, houštinách, na okrajích lesů a na mýtinách. Většinou na humózních půdách ve stinných polohách. V Alpách vystupuje do nadmořské výšky do 1500m. Roste od Pyrenejí na východ přes celou oblast Alp až do východních Karpat, také v Illyrském pohoří, na Balkáně, na Kavkaze, v Malé Asii a severní Persii.

Použití:
Dřevo tohoto keře je poměrně tvrdé a dříve bylo používáno k zhotovení vřeten. Celá rostlina, zejména plody, obsahují vysoce jedovaté látky, které se chemicky podobají účinné látce náprstníku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.