Vyhledávání
      

Brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosus)

 

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 2.0 m
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
pilovité, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, sucho, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Brslen bradavičnatý je opadavý, 30cm - 2m vysoký keř s řídce, strnule odstávajícími větvemi. Kůra je většinou šedá a jemně popraskaná, větévky téměř kulaté nebo tupě hranaté a hustě poseté temnými korkovitými bradavičkami. Listy jsou drobné, až 6cm dlouhé a 3,5cm široké, podlouhle elipčité až opakvejčité, s klínovitou bází a jemně pilovitým okrajem, vpředu špičatě vybíhající, na střední žilnatině, bázi a okraji čepele chloupkaté. Řapík je na horní straně rýhovaný, asi 2 až 3mm dlouhý. Květ je umístěn po 1 -3 v úžlabních vidlanech a ty jsou na 3 -4cm dlouhých stopkách, 4 ledvinovité, 1,5cm dlouhé kališní lístky. Korunní plátky jsou také 4, okrouhlé, 2 -3mm dlouhé, na okraji lehce třepenité, na lícní straně kolem okrajů papilózní a hustě zelenočerveně tečkované. Tobolka má zaoblené hrany, je 10 -12mm dlouhá, růžově červená nebo žlutočervená, semena jsou kulatá, černá. Keř kvete od května do poloviny června.
Brslen bradavičnatý snáší dobře mráz stejně jako sucho a teplo. Proto mohl proniknout daleko do východních stepních oblastí.
Čeleď:
Celastraceae - jesencovité

Výskyt:
Brslen bradavičnatý roste v listnatých a jehličnatých lesích, houštinách, na okrajích lesů i na skalách, většinou na vápenatých, hlubokých a dobře provlhčených půdách. Od nížiny až do horského pásma. Vyskytuje se roztroušeně v Evropě, v západním a východním Prusku, Tyrolsku Slezsku, Čechách, ve Štýrsku, Korutanech, Istrii, Dalmácii a v Rumunsku.

Použití:
Brslen bradavičnatý snáší mrazy stejně dobře jako teplo a sucho, proto mohl proniknout daleko na východ do stepních oblastí. Jako okrasná dřevina je v kultuře od roku 1730. kůra kořenů obsahuje větší množství gutaperči, látky chemicky podobné kaučuku, která se používala při výrobě kabelů jako izolační materiál.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.