Vyhledávání
      

Bříza trpasličí (Betula nana)

 

Listnaté keře > 

Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
hnědá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
jehněda
Tvary listů: 
vykrajované, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Bříza trpasličí je nízký, poléhavý nebo jen nepatrně nad půdním povrchem postavený zakrslý keř. Větve jsou sukovité s hnědošedou či černošedou, málo se odlupující kůrou. Mladé větévky jsou hustě a krátce sametově chloupkaté, později většinou lysé. Listy jsou velmi krátce řapíkaté, téměř okrouhlé, poněkud širší než delší, na špičce zaoblené nebo uťaté, s hluboce vroubkovaným okrajem, 4 -12mm dlouhé a 5 -15mm široké, na rubu s výrazně vystouplou sítí žilnatiny, na každé straně se 2 -4 páry postranních žilek, horní strana je temně zelená, spodní světle zelená, poněkud lepkavá. Květy jsou nenápadné, jednopohlavné sedí v oddělených, jehnědových květenstvích na téže rostlině. Samičí jehnědy jsou bez stopek, vzpřímené a válcovité, asi 0,5 -1,5cm dlouhé, s hnědými podpůrnými listeny, prašníky jsou žluté. Samičí jehnědy vzpřímené, semeník vejčitě podlouhlý, světle hnědý, 7 -10mm dlouhý a 5mm v průměru. Plodové podpůrné šupiny jsou klínovité, nedělené nebo až do středu laločnaté. Křídla plodu jsou mnohem užší než plod. Tato bříza kvete od dubna do května.
Bříza trpasličí patří mezi druhy s výrazně severským těžištěm rozšíření, ale přitom se vyskytuje i na několika místech v Alpách. Vzdálenost mezi jednotlivými areály rozšíření je často přes 1000km. Tyto oblasti byly asi kdysi v chladném klimatickém období ve spojení, a to umožnilo jejich severo-jižní rozšíření.

Čeleď:
Betulaceae - břízovité

Výskyt:
Bříza trpasličí roste roztroušeně nebo velmi vzácně v horských rašeliništích, na rašelinových loukách a rašelinových skrývkách. Vyskytuje se ve Skandinávii, ve Skotsku a arktických zemích bývalého Sovětského svazu, v Německu místy v podhůří Alp a v severoněmecké nížině. Také na několika místech v Krušných horách, na Šumavě, v Českém lese, v Jizerských a Orlických horách a ve východním Prusku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.