Vyhledávání
      

Balzám gileadenský (Commiphora gileadensis)

Listnaté keře > 

Výška rostliny: 
do 1.2 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Tvary listů: 
zubaté, vejčité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené, vonné
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, nádoby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Existuje mnoho rostlin, kterým se dává toto jméno. Pravý balzám „gilead“ ale poskytuje myrhovník gileadenský, vzácný keř, který roste v suchých oblastech tropů a jehož vývoz je zakázán rostlinou, která se nejčastěji označuje jako tento balzám, je Cedronella canariensis. Také topol balzámový (Populus balsamifera) se někdy nazývá gileadenský balzám. Pro léčebné účely se používají vonné pupeny.

Cendronella canariensis Moench. je vždy keř, dorůstající do výšky asi 120cm. Má rád dobře propustnou půdu a slunné polohy. Špičaté vejčité listy mají zubaté okraje a jsou silně aromatické. Stonek je čtyřhranný, rozbrázděný a plstnitý. Druhým rokem dřevnatí. Shluky růžových květů kvetou od pozdního léta do časného podzimu.

Pravý balzám „gilead“ dala Šalamounovi darem královna ze Sáby. Běžnému balzámu se dává stejné jméno pro podobnou pižmovou vůni.

Pravému gileadskému balzámu, tj. Klejopryskyřici myrhovníku, byla v minulosti přisuzována zázračná síla. Gileadský balzám se používal jako kadidlo, měl-li kouř propůjčit vyvolaným duchům hmotný tvar. Používal se také jako ochranné kadidlo. Olej s gileadským balzámem sloužil k posvěcení magické svíčky, používané při léčení psychiky.

Původ:
Tento keř je původem z oblastí suchých tropů.

Pěstování:
Ve velkým místnostech se dá tento keř pěstovat jako pokojová rostlina. Vyžaduje teplé, slunné stanoviště, propustnou výživnou půdu.

Sběr:
Listy by se měly trhat právě před rozkvětem nebo na podzim. Pupeny z topolu balzámového se sbírají v době, kdy je to možné.

Množení:
Množíme semeny vysévanými na jaře a stonkovými řízky, které se odebírají brzy na podzim.

Použití:
Pro léčebné účely se používají pupeny topolu velkolistého (Populus gileadensis). Mohou se spařit a používat vnitřně při zánětu průdušek, kašli a zánětu hrtanu, k uklidnění a desinfekci sliznic. Pupeny obsahují salicin, což je látka obsažená v aspirinu, a proto se mohou používat při slabších bolestech. Mohou se také zpracovat do krémů k uklidnění bolesti při zánětu kloubů, řezných ranách nebo zhmoždění.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.